Facebook Sayfamız
Rastgele Foto
1 4 7 8
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Rizeli Hasan Dede

Ayrıca Hasan Usta olarak da bilinir. Zamanında iyi ahlak, hareketleri ve harikalar Hasan Dede Ardeşen Seslikaya Rize köyü mezar örneği bilinir. Bunu görünce Türbesi, vücudunda Vasiyeti ölümünden sonra yedi yıl sağlamdı. Yöre halkı 1845 yılında öldü tarafından Hasan Dede sık ziyaret. Böyle yine oğlu Süleyman Dede ait mezar kendisi gibi mucizeler, halkı bir vasi türbe önünde Çinili.
1840 yıl, ebediyete intikal sadece birkaç yıl vardır. Seslikaya Köyü geçer … Köyün Osmanlı askerleri, asker ve köy altındaki akışından mühimmat, varolan köprüden geçmek için yeterli değildir. Askerlerin başında büyük, büyük ağaçlar, uzunluğu birkaç uzun şekerlemeler de Gövdece kaptan. Kestirmesinede ne köylülere yardım varsa onlara fayda vermez izlerken, ağaçların etrafında oynamak mümkün öngörür.

Zaman geçer, komutanı darlanır, bağırıp çağırmaya başlar … Darlandıkça kalbini kırmak. Bu köylü davranışı üzüntüyle. O zaman, Hasan Dede tarafı görerek, askerler ve köylüler uzak köşelerine ziyaret için başka bir köye köye geldi. Hi:

– Özellikle bir nefes varsa, onu alaycı karı koca gibi ağaç kütükleri gibi komutan ve askerlerin tek tek tanımak bakışları altında, köylülere saygı bakışları ile, diyor bir yoklayayım oldu hiçbir zorluk tarafı tutan var akış ebir uzanır.

Köprü hazırdır ….
Yağmur Damlası

Yıl 1845. Hasan Dede dünya değişti. Eğer mezar, iş yer değil kimse sahipseniz hareket, köylüler saf temiz kazma olduğunu bilir. Köylüler, mezar kazmak Rize devam, ünlü yağmur sel her tarafta yol almaya başladı. Gizli yollarla çalışıyor olmak, ne de bir yağmur damlası seni mezara mezar galibi üzerine düşüyor değil. Köylü mezarı çıkıyor kazar. Etrafta kimseyi göremiyorum Öğretmen. Öğretmen sorar:

– Bu gökyüzü bir damla mezara düşmez ne Bana ne delikleriyle dolu, yağmur yağıyor çok güçlü öğretmen?

Köylü gizli yaşamış, ama o sırrı anlamaya hazır değildir. Çok yüksek Mezarın yanında vahşi bir palmiye ağacı var. Palmiye ağacının birçok dalları, kuru yapraksız, başka bir şey yoktur. Hoca hurma, o birkaç dalı göstererek, kuru, ince:

– Eğer hurma dallarından düşünmüyor musun, diyor.

Yağmur yerine okyanus gökten düştü
Benim tanrının cilde Değdirmedi damla

Çevrimiçi

Rize … Ardeşen … Seslikaya Köyü. Yıl 1945. Tomb … Hasan Dede Türbesi. Yakın evlerinden biri gelin mezara yakın bir köydür. Gelin tarafı, sabah çocuk çok gerektiren bir horon vazgeçilmez oynarken tulum diyor. Düğün sahipleri, devlet öğretmen soracaktır:

– Eğlenmeyi çok güzel olmadığı durumlarda genel oyun yakınlarındaki bir evde onun mezar, oynarken, Biz Hasan Dede’nin türbesi vardır, saygı, ben kabul edemeyeceğini söyledi. Kız Oyunsuz taraf hayır diyor. Ama biraz huysuzluk, sinirlilik şerit yapıyor vardı. Ben düğün hakkında kafanızda geçiyor bu durumda ne yapabilirim, hadi …. pes edecek?

Öğretmen yanıt olarak şöyle diyor:

– Bu noktada düğün vazgeçilmez bırakılır diyoruz. Siz gelin, çalınan tulum gelip yerine izin verir. Kendi günahın sorumluluğunu Say, ama mahalleyide nereye yakın akrabaları olarakda evi terk.

Çocuk eve yan ve gelinin düğün alayı döner, öğretmenin tarafında yapılacak dedi. Sabah başlayana kadar horon sürecek. Gecenin ortasında göre, oyunun olduğu başlayın … Kız yaşlı bir adam aceleyle, hepsi evleri yaktı saf nefes.

Siz dönene kadar tüm köylüler düğün için geldi, köylerde bütün evler yakılmış.

Su

1950. Hasan Dede mahalle mezarı var. Yaz. Yağmamakta uzun bir süre, yağmur, yağmur Rize’de hemen her gün nadiren bir yaz kuraklığı hakim hem görünür. Bugün bu zamanı gibi değildi, su ile kapıya gelmez. Kuyu veya nehir suyu veya sözde edilrdi küçük rivulets emin olun. Uzun zamandır su kuyularının tükenmesi, yağmur olmaması, su nehirleri bir azalmaya yol açtı.

Ateşi gece Blazing … … Evleri. 20 haneli mahallede evleri evlerin bir damla su ortaya koymak değil mi iç içe. Ufaktan ufaktan akan su kurutulur. Hasan Dede, Hakka bütün mahallenin mezar Koşu Allah’a yalvardı:

– Bizi Hasan Dede’nin yüzü suyu uğruna gönder.

Dua ve mezarlar oluk oluk akan akarsu kurutma bıraktı. Kısa sürede su ile bucak yangını söndürür.

Çocuk

Seslikaya köyü … O kadar 40 yıl için. Çocukluğundan beri Arkadaşlar, hala hayatta. Bir gece anne çaylıkta gecikme ev yarda dışına çıkar. Çocuk veya anne çevredeki çakal sesleri gecikme olduğunu, ağlama ve ağlama ve bekleyen bir devlet çeşitli duygular olduğunu. Göz kapaklarını şiddetle kapatmasını başlar. Çocuğun arkadaşları, çocuk arkadaş, mahcup mahcup görünümlü eve geldiği konu komşu akşam olay, … Onlardan kaçmak istiyorum.

O zaman bir doktora erişim konusunda bir doktor bulmak kolay değildir. Büyükanne diyor “çocuk sabah Diyelim mezarı değil, umarım bir şey olduğunu özellikle söylüyor”. Sabah Anneanne torununu alır, Hasan Dede türbesi götürür yatıyor. Tanrı aşkına dua İki rekat:

– Ve Tanrı … Hasan Dede uğruna, bebeğimi şifa vermesi için dua. Çıkarları ile mezarda kaldıktan sonra bir süre Torunlar, evde geldi, çocuk gözleri hiçbir şey yoktur.

Arkadaş

1980’lerin başlarında, köy, Cuma gecesi ışıklandırılırdı ısmarlama mumlar geceleri türbe her hafta sonu elektrik yok Gelmemişken. Mum yanan özel bir ücret vardı. Kur’an-ı Kerim okumak için kullanılan çalışanların mum yak.

1930 yaşında. Kış … Yağmur … 5-6saatlik yol misafirlikte yaya koruma mezar. Kur’an-ı Kerim okumak için, mezarda Cuma gecesi mum yakmak. Ben yağmurda bir mola için bekledi, ama hiçbir yerde Rize hafif oldu, dineceği oldu. Geciktirerek gecikecektir sevmez kim, ortaya koymaktadır. Bir şemsiye ya da bir şey, bu geçmiş zaman nerede …. O yola çıkmış, karanlık gece ertelendi, göz gözü görmüyor. Görmedim Namaza çağrı olarak okunabilir için … Çalışanların mezarı sonra kupkurudur geceyarısı, ulaşır. O’na yol boyunca, ölümlüler arasında kült statüsü elde etti onun arkadaşı ile bir sohbet ışık tutmaktadır. 5-6 saat sürücü köy arkadaşı girişinde, 1-2 saat için son değil mi “Güle güle,” diye ayrılır.

Hep annesinin anlatmak için kullanılan köy Türbedar çocukları olduğunu. O çocuklar artık dede oldu ya …

Kapı

Yerler çok mezar 1960 köylüler gelen piri fani, bir daha şeyhler gelir gelmez fark kadar, mezarda bahseder, onlar müritler dışarıda bekledi. Köylüler onları yalnız bırakmak olur. Eğer köylüler kıyıya giderken Döndüğümde genç bir adamın merakını yenemeyen sordu:

– Eğer beklediğiniz dışında, mezara ne almazlarda?

Kapıda Baktırmışlar genç adam …. Bu ifadeye bak ….

Nedense o kadar uzakta olmasaydı kadar genç adam yıllardır arkadaşları sordu ne gördün, o, onların sorularını cevap vermedi … Zaman bu bilmediğiniz yerlere budur:

– Düz bir alanın ortasında, o kadar çok genişki ne baktım kapı içinde, yüzlerce kişi sayma içinde, hiç bitmeyen, hepsi çok hafif, mezara bir lahit gibi bir şey 4 metre kare yok , tüm renkler, giysi her türlü … ve … ve …

Evet, Rize’nin Ardeşen İlçesi herkes bakıpta Ruhani Meclisi önünde bir zaman göremiyorum, Seslikaya Hasan Dede Türbesi köyünde bir araya …

Seferemri

Yatsıdan yetkililer sonra her gece kapının üstüne, mezar mezar güğümlerle su bırakmak … Ertesi gün ne zaman Kovalar Kitleri boş. Mezar şeklinde bir yeşil ışık ışını vardır …. Bu yıllardır böyledir. Kovalar sabah boş akşam yemeği ile dolu.

1974 … Kıbrıs Barış Harekatı …. Işçilerin ilk gece ve gündüz mezarı rastladım çeken bir şey var … Mezar görmek Kovalar dolu iken Operasyon başladı … ve o gece olduğunu ve savaşın sonuna kadar mozolenin ışık miktarını görebilirsiniz.

Savaş o sularda güğümdeki boşaltır sabah sonra, biter, ve yine o türbededir yeşil ışık ….

Evet … kim seferemrini Hasan Dede, görevi yerine getirmiştir ….

Sanırmısınki zaman sipariş
Evde basit bir üretin
Aniden Bakarsınki bir gece,
Emir türbedekine Bıraktım

Kekeme

1992 …. Summer … Sunday … Avramit köy …. 5 yıl … muzaffer. İstanbul’dan ailesini köyümüze geldi. Hiçbir şey, ürkmektenmidir billinmez korkuyorlar mı, çocuk birden kekelemeye başlar … 5 – dakika, 10 dakika, 1 saat 2 saat kekemelik yok değil. Çok zaman böyle bir şey oldu.

Doktor, doktor, getir getir, bekle, bekle yok, yani … : birlikte köyün yaşlılarının ve söylemek içine
– Tabii ki, çok uzun değil, böyle bir şey, sen, biz küçükken mezara getirdiler değildir.
– Hangi mezar? Türbemi var Rize?
– Hasan Dede … Ardeşen … Seslikaya’ya …. Mezarı vardır. Hasan Dede’nin türbesi vardır.

Mezar, iki rekat namaz kılınır alın.
– Tanrım, bu yavrumuza Hasan Dede aşkına şifadır dua.

Mezar çıkıldı, herhangi kekemelikten hiçbir iz yoktur

Yorum Ekle