Facebook Sayfamız
Rastgele Foto
3 4 6 7
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Konya Semazen Gösterisi

Yahudiler : Evs ve Hazrec kabileleri arasındaki anlaşmazlığı fırsat bilerek onların arasındaki düşmanlığı körükleyip onları zayıf duruma düşürüp Medine’de ekonomik yönden hakim duruma gelen, Yahudilerin de, Müslümanlık menfaatlerine uygun gelmemişti. Hz. Peygamber(s.a.s.) Efendimiz bunlardan gelecek tehlikeleri önlemek için her bir Yahudi kabilesiyle birer anlaşma yapmıştı.Fakat, Yahudiler anlaşmalara sadık kalmıyor, Kureyş kabilesi ve Müslümanlara düşman olan diğer kişilerle iş birliği yapıyorlardı.

Münafıklar : Hicretten önce Hazrec kabilesinin ileri gelenlerinden Übeyy oğlu Abdullah’ın Hazrec kabilesinin reisi olması kararlaştırılmıştı. Fakat Müslümanlığın Medine’de hızla yayılması ve Rasülullah(s.a.s.)’ın hicret etmesi, Abdullah’ın reisliğine engel oldu. Bu yüzden Abdullah ve taraftarları Müslümanlığa düşman oldular. Mücadele ve bozgunculuklarını daha etkili yapabilmek için iman etmedikleri halde Müslümanmış gibi davranarak aralarına girdiler. Peygamber Efendimiz(s.a.s.) bunları biliyor fakat ayıplarını yüzlerine vurmuyordu.

Mekkeli müşrikler, Medine’deki Yahudilerle münafıkları, Müslümanlara karşı el altından devamlı teşvik ve tahrik ediyor, Medine etrafındaki müşrik Arab kabileleriyle anlaşmalar yaparak Medine’ye baskın yapma planı kuruyorlardı. “Siz Muhammed(s.a.s.)’in yurdunuzda barınmasına izin verdiniz.O’nu yurdunuzdan hemen göndermezseniz oraya gelir sizi öldürür kadınlarınıza da tecavüz eder, heryeri yakıp yıkarız.” gibi tehditli mesajlar yolluyorlardı. Bir gün de küçük bir ordu yollayıp halkın hayvanlarını sürüp götürdüler.

Müslümanlar, Medine’ye hicretten sonra da güven içinde olamadılar. Bu yüzden Peygamber Efendimiz(s.a.s.) Medine’nin savunmasıyla ilgili bütün tedbirleri aldı. Konya Semazen Medine’deki Yahudiler ve Medine etrafındaki Arab kabileleri ile saldırmazlık anlaşmaları yaptı. Etrafa küçük askeri birlikler gönderek düşmanların hareketlerini takip ettirdi. Mekke’lilerin Şam ticaret yolunu kontrol altına aldı. Gece baskınlarını engelemek için geceleri sokaklarda ashab nöbet tuttu. Peygamber Efendimiz(s.a.s.) bile ancak kapısında nöbet beklendiği zamanlarda rahat uyuyabiliyordu.

Yorum Ekle