Facebook Sayfamız
Rastgele Foto
1 3 7 9
Şubat 2019
P S Ç P C C P
« May    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Konya Sema Gösterisi

Hicret; bir yerden başka bir yere göç etmek demektir.Müşriklerin zulümleri yüzünden Mekke’de Müslümanlar barınamaz hala geldiler.Bu sebeple Hz. Peygamber(s.a.s.) ve Müslümanların Medine’ye hicretleri kararlaştırıldı.Rasülullah(s.a.s.) “Sizin hicret edeceğiniz yerin iki kara taşlık arasında hurmalık bir yer olduğu bana gösterildi…”(120) diyerek Müslanların Medine’ye hicretlerine izin verdil.13. yılın ilk ayı Muharrem’de ( Temmuz 622) Medine’ye hicret başladı.Mekke’den Medine’ye ilk hicret eden, Beni Mahzüm’dan Abdülesed oğlu Ebu Seleme, en son hicret eden ise Rasülullah(s.a.s.)’ın amcası Abbas’tır.

Mekke’nin fethine kadar geçen süre içerisnde, dini için, evini, barkını, malını, mülkünü, ailesini, kabilesini, akrabasını, bütün varlığını Mekke’de bırakara Rasülullah(s.a.s.) ile Medine’ye göç eden Mekke’li Müslümanlara “Muhacirun” adı verilmiştir.

Medine’de Muhacirleri misafir eden, onlara bütün imkanları sağlayan bütün ihtiyaclarına koşanlara Medine’li Müslümanlara da “Enşar” denilmiştir.Kur’an-ı Kerim’de iki halkda bir çok vesilelerle övülmüşlerdir.

Hz. Ömer Mekke’den gizli ayrılmadı. Konya Semazen Kılıcını kuşandı, Kabe’yi tavas etti ve bütün müşriklere meydan okuyarak; “İşte ben Medine’ye gidiyorum.Analarını ağlatmak, karılarını dul, çocuklarını yetim bırakmak isteyenler peşime düşsün.” dedi.Hz.Ömer’in hicreti Hz.Peygamber(s.a.s.)’in hicretinden 15 gün önce olmuştu.

Kısa zamanda Mekke’li Müslümanların hemen hepsi Medine’ye göç ettiler.Sadece Hz. Ebu Bekir ile Hz. Ali için Rasülullah(s.a.s.) izin vermedi.Ebu Bekir için; “Acele etme, Allah sana hayırlı bir arkadaş verecek…” diyerek hicretini geciktirmişti.(124).Mekke’de müslümanlıkları yüzünden aileleri tarafından evlerinde hapsedilenler ile köle ve cariyelerden başka Müslüman kalmamıştı.Rasülullah(s.a.s.) düşmanları arasında yalnız kalmıştı.

 

Yorum Ekle